Konferans Anasayfası (İngilizce)

Uluslararası Piyano Eğitimi, Öğretimi, Çalma ve Besteleme Konferansı

Özet/Eser Gönderme Son Tarihi: 30 Mart 2018

Kayıt olmak için lütfen buraya tıklayınız! (İngilizce)Uluslararası Sosyal Bilimler Araştırma Derneği ve Odessa Stolyarsky Müzik Okulu tarafından 28-30 Haziran 2018 tarihlerinde Odessa’da düzenlenecek Uluslararası Piyano Eğitimi, Öğretimi, Çalma ve Besteleme Konferansı‘na sizleri davet etmekten onur duyarız. Daha önce çalgı ve müzik eğitimi alanlarında yapılan kongrelerden farklı olarak, bu konferansta bilimsel sunumların yanı sıra konferansta seslendirilen piyano  bestelerinin de kitap halinde yayınlanması sağlanacaktır.

Türkiye’den ve dünyadan tanınmış piyanistler, piyano eğitimi, kompozisyon alanında akademisyenler, müzik yazarları ve eğitimciler katılacaktır. Konferans etkinlikleri kapsamında, Türkiye ve diğer ülkelerden piyano öğretiminde uzmanlaşmış değerli isimlerin davetli konuşmacı olarak sunumları, piyano eğitimcisi ve seslendiricilerinin çalıştayları (workshop), seminerler, katılımcıların sözlü sunumları ve bestelerin sunumları  gerçekleştirilecektir. Bu etkinliklere katılanlara katılım sertifikası verilecektir. Konferanstaki etkinlikler katılımcılara piyano eğitimi, yorumculuğu ve besteciliği alanında önemli kazanımlar sağlayacağı düşünülmektedir.

Ukrayna’ya ulaşım, katılımcılar için çok kolay ve caziptir. Özellikle Türkiye vatandaşları için vize uygulanmamaktadır. Sadece kimlikle gidibilen bu ülkeye Ankara ve Istanbul üzerinden her gün farklı havayolu firmalarınca birçok sefer düzenlenmektedir. Ayrıca ülkenin tarihi ve doğal güzellikleri, dünyaca ünlü opera binası da görülmeye değer yerler arasındadır. Ukrayna’da düzenlenecek olan bu konferansa katılım maliyeti de (ulaşım, konaklama ve diğer giderler) oldukça ekonomiktir.

Sizleri 28-30 Haziran 2018 tarihlerinde Odessa, Ukrayna’da düzenlenecek Uluslararası Piyano Eğitimi, Öğretimi, Çalma ve Besteleme Konferansı’na katılımınızı bekleriz.


Konferans Alt Başlıkları

(1) Bildiriler: Piyano Eğitimi, Piyano Edebiyatı, Piyano Endüstrisi, Piyano Bakım ve Onarımı, Piyano Çalma Teknikleri, Piyano ve Fizyoloji ve diğer konular.

(2) Besteler: Seçici kurul tarafından kabul edilen besteler yayınlanacak ve konferans süresince düzenlenecek dinletilerde eserler seslendirilecektir. Eserlerin Genel Özellikleri: Eserlerin sadece piyano için bestelenmiş olması gerekmektedir. Seslendirilmesi mümkün görünmeyen eserler basılmayacak ve dinleti programlarına alınmayacaktır. Başlangıç seviyesi eserler kabul edilmeyecektir. Seslendirilmesi 10 dakikayı geçen eserler kabul edilmeyecektir. Katılım Şartları: Sempozyuma katılan bestelerin bilgisayar ortamında notaya alınmış olması ve “PDF” dosyası halinde gönderilmesi gerekmektedir. Katılacak eserlerin notasyonlarının basıma uygun olup olmadığı ön değerlendirme kurulu tarafından incelenecektir. Başvuru için eserin notasının yanı sıra, eserin amatör veya profesyonel kaydı da istenecektir. Bestecilerden eserleri hakkında yüz kelimeyi geçmeyen bir açıklama metni istenecektir. Eserin notalarının daha önce yayınlanmamış olması gerekmektedir. Konferans kitabında yayınlanacak olan eserlerin telif hakkı sadece eserin bestecisine ait olması gerekmektedir. Telif haklarının korunması kanununa göre hukuksal sorumluluk besteciye aittir. Konferans düzenleme kurulu telif hakları konusunda oluşacak bir anlaşmazlıkta sorumlu tutulamaz. Bestelerin Basımı ve Seslendirmesi: Eserin orijinal olduğuna dair hukuksal sorumluluk besteciye aittir. Eserler, bestecisi tarafından seslendirilemediği durumda bestecinin belirleyeceği bir piyanist, besteciyi temsilen eseri seslendirebilir, bu durumda katılım belgesi sadece besteciye verilecektir. Eserin basılabilmesi için konferans kapsamında gerçekleştirilecek dinletilerde seslendirilmiş olması şart değildir. Konferansa katılan tüm besteler seslendirilmese de kitapta yer alacaktır.

(3) Çalıştaylar: Alanında tecrübeli eğitmenlerin piyano çalma ve öğretme teknikleri üzerine yapacakları uygulamalı ve/veya anlatımlı çalışmaları kapsamaktadır. Bu doğrultuda hem workshop, masterclass ve seminer sınıfları oluşturulacaktır.


+ Konferans Odessa Stolyarsky Müzik Okulu binasında gerçekleştirilecektir. Adres: Sabaneiv Mist St, 1, Odessa, Ukraine. Aşağıdaki Google Harita’dan okulun konumunu öğrenebilirsiniz.

+ Türk Hava Yolları, Onur Air, Ukrayna Uluslararası Havayolu ve Pegasus Istanbul-Odessa ve Ankara-Odessa uçuşları düzenlemektedir. Bilgi için hava yollarının web sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.Düzenleme Kurulu